111. díl- ČTK pořádá letos tábor Zuřivý reportér, 1. část

Praha, 26. srpna – Česká tisková kancelář (ČTK) letos v srpnu pořádá příměstský tábor Zuřivý reportér. Tábor je sice pořádán v Praze, ovšem i díky němu máte nově kratší začátek titulku a tedy se v tom i lépe vyznáte. V první části vám představíme první dva dny tábora.

Autorka: Michaela Říhová, ČTK

První ze dvou turnusů začal v pondělí 16. srpna, děti nejdříve dostaly press karty, díky kterým bylo hned jasné, kdo je tady šéf! 😉 Dále je navštívila Radka Matesová Marková, šéfredaktorka ČTK. Marková dětem představila historii ČTK, která letos 28. října bude oslavovat již 103 let od založení, tehdy ještě jako Československá tisková kancelář. Děti se mohly od Markové dozvědět, že původně v ČTK bylo pouze šest redaktorů a že první zprávy vycházely pod zkratkou Č.t.k.

Děti se dále dozvěděly, že kousek od současné budovy ČTK v Opletalově 5 a 7, sídlilo gestapo za druhé světové války, takže si redaktoři nedovolili psát něco co se Němcům nelíbilo, jelikož by je okamžitě zavřeli do vězení nebo ještě hůř. V poslední den války (8. května) ČTK vyhořela, podle Markové se dodnes neví kdo nebo co mohlo za požárem stát. Vzhledem k datu podezření padá na gestapo, jelikož v budově byl kromě archivu ČTK i nacistický archiv.

Marková dále dětem zdělila, jaké to bylo za komunismu – cenzoři kontrolovali každý článek před vydáním, takže se ven nedostalo nic, co by dělalo špatný obrázek tehdejšímu režimu.  V budově prý byli i agenti StB.  ČTK také byla dle šéfredaktorky první, kdo svobodně informoval o demonstracích z 17. listopadu 1989.

Děti se také mohly dozvědět, kolik lidí pracuje v ČTK (cca. 250), redaktorů je 180, ve sportovní redakci je asi 18 lidí a třeba v zahraniční je 28 redaktorů. Ta zahraniční je také jediná, která pracuje v podstatě non stop, jelikož různé věci se dějí po celém světě a tím že je mnoho časových pásem, v našem čase se různé události někdy dějí v noci. Je to tomu tak třeba u USA, východní Asii, Austrálii a Oceánii.

Zdroj: ČTK

Děti se také podívaly do newsroomu, kde jim zde přítomní redaktoři a editoři řekli, co a jak dělají. Děti se také podívaly do již zmiňované sportovní redakce, nebo do kanceláře šéfredaktorky. Poté se šlo do jednoho parku, kde děti prováděly anketu, otázky zněly: ,,Jaký by podle vás měl být novinář?“ a ,,Víte co je ČTK?“.

V úterý se děti nejdříve seznámily s redaktorkou ČTK Kamilou Nešporovou, která byla jednou ze dvou redaktorů, co pro ČTK mapovali průběh letošní letní olympiády v Tokiu. Děti se mohly dozvědět, že před tím než mohla odlétnout do Tokia, musela absolvovat několik testů, další pak tam, že Japonci nebyli tak přesní jak si někdo může myslet nebo že se na stadion novináři museli předem přihlásit a na bronzového medailistu z šermu Alexandra Choupenitche se dostali jen díky milým pořadatelům a tím že byla šance na medaili po 113 letech.

Kamila Nešporová dětem řekla, že nejdříve na hotelu byli několik dní v karanténě, následně už mohli na sportoviště, tam se dostali autobusem od hotelu, který ovšem občas nejel tak jak měl. Tento autobus je odvezl na jednotné autobusové nádraží, odkud se dostali na každé sportoviště. Jediný poměrně nedostupný sport byla cyklista, jelikož ta byla od Tokia poměrně daleko, řekla Nešporová.

Zdroj: ČTK

Děti dále vyrazily tramvají do Stromovky, kde si nejdříve zařádily na parkourovém a potom i normálním hřišti a následně se setkaly s šestinásobný paralympijským vítězem Jiřím Ježkem. Děti se dozvěděly, že původně hrál Jiří Ježek fotbal za fotbalovou Spartu, které dodnes fandí, ale v 11 letech ho srazil kamion. Když se probral, celý jeho život se obrátil vzhůru nohama, přišel o nohu. Lékaři mu řekli, že má jen dva měsíce na to aby se naučil znovu chodit s protézou, jinak bude muset opakovat ročník. Normálně to prý trvá rok, ale jemu se to povedlo za dva měsíce, ale prý ho to dalších deset měsíců bolelo.

Dále mladým novinářům pověděl, že nějakou dobu pracoval u výroby protéz a pak se dozvěděl o paralympiádě a začal trénovat a šest let později vyhrál zlato v Sydney 2000. Tuto medaili si vzal s sebou, takže si ji děti mohly jak obtěžkat, tak si jí dát na krk. Nezapomnělo se ani na autogramy nebo fotky.

Zdroj: ČTK

Česká tisková kancelář je tisková agentura, která velmi často jako první informuje o důležitých událostech, stalo se tak např. při smrti Karla Gotta. Od této agentury pak zprávy přebírají různá média, ale i mezinárodní agentury, jelikož ČTK nejdůležitější zprávy vydává také v angličtině.

Autor: Štěpán Hadrovský

Publikoval Kutnohorky

Noviny Kutné Hory a okolí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: